Niestety, bardzo często zdarza się, że pożyczkobiorca, który nie potrafi określić swojej zdolności kredytowej, wpisuje we wniosku zbyt wygórowane kwoty. Przez co pożyczkodawca może stwierdzić, że wnioskowana kwota może być problematyczna w terminowej spłacie. Jak samodzielnie obliczyć zdolność pożyczkową? Przeczytaj poniższy artykuł, dzięki któremu dowiesz się istotnych informacji o zdolności pożyczkowej.

Jak obliczyć swoją zdolność pożyczkową?

Przed złożeniem wniosku o kredyt możemy samodzielnie obliczyć, na jaki kredyt  będzie nas stać, biorąc pod uwagę naszą obecną sytuację. Takie rozwiązanie jest dla Ciebie bardzo korzystne, ponieważ zwiększasz swoją wiarygodność w oczach pożyczkodawcy. Często wpływa to na większe szanse otrzymania pożyczki.

Przy obliczaniu zdolności pożyczkowej ma ogromne znaczenie, na co pożyczkę chcemy przeznaczyć. Zatem zdolność pożyczkowa jest inaczej oceniania dla każdego rodzaju kredytu oraz jego parametrów. Aby poprawnie wyliczyć wiarygodność finansową należy wziąć pod uwagę szereg czynników, dzielimy je na ilościowe oraz jakościowe.

Na zdolność kredytową najczęściej wpływa liczba osób, która zamieszkuje dane gospodarstwo domowe oraz nasze dochody (netto). Oprócz kwoty dochodów, na zdolność wpływa również ich systematyczność. Dla banku oraz instytucji niezależnych istotne jest to jakie, aktywa mamy, czyli to jaki mamy majątek własny. Równie istotne może być, w niektórych przypadkach, to jakie dodatkowe zabezpieczenia możemy zaoferować, na przykład inne nieruchomości, których jesteśmy właścicielami. Banki biorą również pod uwagę okres kredytowania, oczywiście im jest on większy, tym pożyczkę łatwiej dostaniemy. W bardzo wielkim skrócie: nasz dochód rozporządzalny, powinien być większy niż rata kredytu.

Do samodzielnego wyliczenia naszej zdolności pożyczkowej warto skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorów. Są one tworzone zarówno pod banki ,jak i niezależnie instytucje pożyczkowe. Odpowiednio dobrany kalkulator pomoże Ci szczegółowo określić Twoją zdolność kredytową na podstawie Twoich dochodów, comiesięcznych wydatków oraz istniejących zobowiązań. Aby poznać swoją zdolność pożyczkową wprowadź do wybranego kalkulatora wszystkie niezbędne dane, staraj się je uzupełnić, jak najbardziej szczegółowo potrafisz. Pamiętaj jednak, że wiele dostępnych kalkulatorów wylicza zdolność kredytową w przybliżeniu, każdy bank wylicza ją w nieco inny sposób. Takie obliczenia warto traktować jako ważną podpowiedź, o jaką kwotę kredytu mniej więcej powinniśmy wnioskować. Możesz również założyć konto w Biurze Informacji Kredytowej.

Jeśli natomiast nie mamy czasu na takie wyliczenia lub też nie wiemy jak samodzielnie wykonać takich obliczeń, możemy skorzystać z fachowej pomocy doradcy finansowego. Jest to z pewnością dobre rozwiązanie, które pomoże w planowaniu finansów.

 

Samodzielne sprawdzenie naszej zdolności kredytowej to pierwszy krok, który powinniśmy wykonać przed złożeniem wniosku o pożyczkę. Warto również zrobić to dla siebie — aby zaciągnięta pożyczka była bezpieczna oraz łatwa do spłacenia